
Прочетен: 10521 Коментари: 30 Гласове:
Последна промяна: 24.07.2022 21:52



"Според изследване на японски учени през 1974 година чрез радиовъглероден метод повечето предмети от некропола са датирани в периода между 4600 и 4200 г.пр.Хр. Остава да се разбере коя е била високоразвитата цивилизация по това твърде много отдалечено време. На разкопките от 3000 кв.м. площ са открити общо 294 гроба с голям брой златни предмети в тях и няколко изолирани находки, отнасящи се към енеолита - края на халколитната епоха (късна каменна и ранна медна епоха). Част от некропола е била разрушена от времето. През 1991 г., поради финансови причини разкопките се прекратяват, за да се възобновят по-късно отново. "Изложбата „50 години нови хоризонти в праисторията“ беше открита в Регионалния исторически музей във Варна по повод 50 години от откриването на най-старото обработено злато в света от Варненския халколитен некропол. Изложбената експозиция включва артефакти и обекти от Варненския некропол. Проучването му започва преди половин век, след едно случайно откритие край Варна.

Историята разказа днес пред гостите арх. Александър Минчев, номиниран през тази година за голямата награда "Варна“. Минчев е свидетел на събитията преди петдесет години, при които младият багерист Райчо Маринов от дългополското село Аспарухово копае траншея за кабел между два завода, когато се натъква на няколко лъщящи жълтеникави предмети, които впоследствие се оказва, че те са от един от древните гробове. Тогава започва и проучването на богатия некропол, датиран в късната каменномедна епоха (4600 – 4200 г. пр. Хр.). Златните находки са с тегло 6,5 кг. в общо 3000 предмета. Това количество многократно надхвърля всичкото злато, което е намерено от периода на каменно-медната епоха в целия свят. Затова и се нарича съкровище. В него концентрацията на злато е най-голяма. Златните накити са разделени на 28 типа. Чистотата е 23,5 карата – почти чисто. Добиването на такова злато е изисквало много време и търпение, както и познание на специфичните техники на рафиниране. Незначителна част от находките имат примес на сребро или мед, но това е естествено явление.

Съдейки по археологическите находки от Варненско и съседните райони, може да се направи извода, че черноморското крайбрежие от делтата на Дунава до склоновете на Стара планина изживява икономически подем през втората половина на V хил. пр. Хр., свързан с развитието на металургията и търговския обмен. Изглежда, селищата край Варненските езера са били център на този регион. Гробовете от Варненския некропол илюстрират редица социални различия по отношение на материалното положение на погребаните. Вероятно това е свързано със зараждането на класи сред автохтонното население." От намерените в гробовете скелети 99 са в изпънато и 67 в свито положение (хокер). Трупополагането на изправените скелети се е практикувало предимно за мъже. Гробовете със свити фигури са предимно на жени и деца. Празните гробове са били подготвени за използване в бъдеще, но не съдържат нищо. Гробовете без скелети са или с гробни дарове, или с глинени лица – символични. Символичните гробове са 57 на брой." Има много празни гробове, в които има символични погребения:
Гроб № 36 Гробът се е намирал в югоизточния сектор на некропола, където са открити по-голямата част от погребенията с богати гробни дарове. Размерите и ориентацията на гробната яма не са определени поради еднородността на материала на терена и този в гроба. Даровете са открити разпределени на няколко места в гробната яма. В северната част са открити черуоки от денталиум, разпръснати около медна брадва. Централната част е маркирана със златен жезъл и две златни гривни. Зооморфните апликации и фигури също са открити около жезъла.
Гроб № 2
Гробната яма е правоъгълна, с размери 2,25 х 0,90 м, на дълбочина 1,50 м. Ориентация – североизток – югозапад. Върху дъното на ямата е проследен слой от тъмна органична материя и червена охра – отгоре са открити предмети от злато, мед, кремък, кост и глина. Над тях е проследен пласт от органична материя и червена охра. В североизточната част на ямата е открито релефно моделирано човешко лице във фас от слабо опалена глина с размери 20 х 19,5 см. Гроб № 3 Гробната яма е правоъгълна, с размери 1,95 х 1 м, на дълбочина 1,60 м. Ориентация – североизток – югозапад. Върху дъното на ямата и над находките е проследен слой от тъмна органична материя и червена охра. В североизточната част на ямата е открито релефно моделирано човешко лице във фас от слабо опалена глина с размери 21 х 18 см.
Край Варненското езеро са открити 8 селища от каменно – медната епоха. Като причиона за тяхното потъване се посочва повишаването на нивото на Световния океан. Твърде е възможно некрополът да е обслужвал нуждите на няколко от тях, а може и на всички.

Най-богатият е гроб № 43, в който е открит скелет на 40 - 50 годишен мъж. В него са намерени 990 златни предмети с общо тегло около 1,5 кг.Дрехите на погребания са били изключително богато украсени, а и предметите открити там дават основание да се предположи, че той е заемал високо място в обществото - може би вожд или жрец. В дясното си ръка, свита в лакътя той е държал жезъл, символ на властта. На шията е носил три наниза от 890 златни мъниста, тежащи 499 грама. Златни пластинки са украсявали дрехите, коленете и гърдите и (вероятно) диадемата около главата. От лявата страна на тялото е лежал лък, от който днес са останали само златните обковки. Освен тези царски знаци в същия гроб са открити и множество медни и каменни предмети - медна брадва, длето, шило, игла, кремъчни ножове и глинен съд.Популярна фигурка от Варненския халколитен некропол е бикът( кравата). Тя се използва за негов сиомвол, а аз я използвах в края на 2018 г., когато издадох, заедно е още трима души Сравнителния календар. От едната старна беше църковният с изписани светците за месеца и по един от тях горе, както и един кръст. От другата до него- старобългарският с един владетел горе. Под календара имаше текстове.
За съжаление на google maps не излиза точно мястото на Варненски халколитен некропол. Сега няма какво да се види там, а би следвало да има туристически обект.
Сведение за епохите:
Мезолитът е най-старата епоха при човечеството. Започва в Средна Европа около 9600 г. пр. Хр. Краят му е от около 5800 г. пр. Хр., а в южна Средна Европа- от около 4300 г. пр. Хр. От нея има намерени са много скални рисунки в пещери. Появяват се първите признаци на обезлесяване с цел земеделие.
Неолит или новокаменната епоха е последната каменна епоха (по българските земи от 6000 до 4000 г. пр. Хр). Новокаменната епоха не представлява точно определен хронологичен период, а се отнася до най-ранните фази на преминаване от събирачи към заседнал начин на живот. Развива се земеделието във всеки отделен регион. От 10 000 до 8000 г. пр.н.е. те са ограничени до прости земеделски култури (диви и питомни) и до отглеждането на домашни животни.
Медна епоха, наричана още халколит и енеолит- започва към 4000 г. пр. Хр. и приключва към 3000 г. пр. Хр. Открива се и се използва първия метал- медта, но остават да се използват и каменните оръдия на труда.
Бронзова епоха- за различните райони по света обхваща различни периоди: Близкия изток- 3300- 1200 г. пр. Хр.; Югоизточна Европа- 3200-600 г. пр. Хр.; Средна Европа- 2200- 800 г. пр. Хр. Тук възникват цивилизациите в Месопотамия.
Желязна епоха- времето от края на Бронзовата епоха до завладяването на Великобритания от Римската империя към началото на I в. сл. Хр.

За старите култури по черноморието четете тук:
Блогът на barin :: Археологически комплекс Дуранкулак
Блогът на barin :: Културата Хаманджия
Древните жители на нашите земи са експлоатирали около 50 медни находища за добив на медна руда, която са обработвали по специална технология. Но Западно-причерноморските източници на метала били под пълен контрол на т.нар. „Варненски център за металообработване“. Повече от половината медни сечива и оръжия, открити в некропола, били произведени от мед, добивана в рудните райони на южното Черноморско крайбрежие (Странджа: Върли бряг и Медни рид – Росен), а друга по-малка част – от находищата на Горнотракийската низина (местността Мечи кладенец – Ай-бунар край Стара Загора). Досега проучените общо 11 рудника там формират най-голямото находище на мед в Европа от VI-IV хилядолетие пр. Хр. с добити около 1000 тона мед. Има стари съкровища и във вътрешността на страната: За тях може да си припомните тук:
Блогът на barin :: Медните антични рудници Айбунар, Старозагорско
Блогът на barin :: Античните златни рудници между селата Стремци и Рани лист
По нашите земи са живели цивилизации, които са имали високи достижения в много области. Те са обработвали златото и медта много преди шумерите, както се учеше в училищата.
"В „мъжките гробове“ били намерени комплекти ковашки инструменти – брадва, чук, шило, длето, което е знак за наличие на икономическа и социална действителност. Интересно е, че в детските гробове са намерени миниатюри на ковашки инструменти – това би могло да означава, че социалният статус на ковача се е онаследявал, както царският. Така се предавали сложни знания от баща на син чрез тайни инициационни обреди – символично ковачът приемал ученика за свой син, така в занаята не можел да проникне „чужд човек“.
Интерес буди фактът, че нито нито един от инструментите, намерени в гробовете от Варненския некропол, не бил използван – вероятно на тях се е придавало значение като на политически символ. Златната брадва-чук се е превърнала в скиптър, който обозначавал най-високопоставеният индивид в обществото – според учените това е доказателство, че ковачът е имал функцията на цар, ако не на практика, то поне чисто идеологически." Златните дарове-предмети наброявали 320 с общо тегло 1518 грама – само тук има повече от цялото открито злато по света от тази епоха. Сред тях били златна нагръдна плоча, ритуална брадвичка с обкована в злато дръжка, изпълняваща ролята на жезъл (скиптър), масивни гривни, обковки от лък, украшения и апликации; съдържа и два керамични съда – широка чиния и купа с похлупак. Уникалното за тях е, че са украсени с геометрични мотиви от златна боя.
Корицата на книга за Варненски халколитен некропол от Иван Иванов, издадена през 1978 г.
Халколитен Некропол гр. Варна е най-богатия некропол в Европа, поради голямото количество обработено злато, както и най-старото обработено злато в целия свят.Варненският халколитен некропол е едно от многото забележителности, с които може да се похвали града.
Тагове:
Управляващите във ФРГ явно окончателно г...
Имаме некомпетентна и нагла комунистка з...
Нормално е тук да е първата цивилизация Тук са и най-плодородните земи, черноземът, а той е знак, че обработката на земите е от памтивека!
Хубав ден , Адаш!
Поздрави!
Благодаря.
заб - опитвам да гласувам под материала и иконката светва, но блояча не отчита нищо ?
Поздрави!
Поздрави!
"Гробната яма е правоъгълна, с размери 2,25 х 0,90 м, на дълбочина 1,50 м. Ориентация – североизток – югозапад. Върху дъното на ямата е проследен слой от тъмна органична материя и червена охра – отгоре са открити предмети от злато, мед, кремък, кост и глина. Над тях е проследен пласт от органична материя и червена охра. В североизточната част на ямата е открито релефно моделирано човешко лице във фас от слабо опалена глина с размери 20 х 19,5 см. Гроб № 3 Гробната яма е правоъгълна, с размери 1,95 х 1 м, на дълбочина 1,60 м. Ориентация – североизток – югозапад. Върху дъното на ямата и над находките е проследен слой от тъмна органична материя и червена охра."
Червена охра....
Погледни тук.
https://muegn.ru/bg/orders/kogda-poyavilis-pervye-stoyanki-pervobytnyh-lyudei-pervobytnye.html
Въз ocнoвa нa aнaлизa нa пoгpeбeниятa yчeнитe cтигнaхa дo зakлючeниeтo, чe хopaтa Cyнгиp ca paзвили peлигиoзни вяpвaния. Нaй-вepoятнo тe вяpвaхa в cъщecтвyвaнeтo нa зaдгpoбния живoт, изпълнявaхa maгичeckи pитyaли, oбoжecтвaхa пpиpoдaтa, пoчитaхa пpeдцитe, пoчитaхa cлънцeтo, лyнaтa и живoтнитe. — Источник: https://muegn.ru/bg/orders/kogda-poyavilis-pervye-stoyanki-pervobytnyh-lyudei-pervobytnye.html © muegn"
Да, знам, че и в Африка, и в Австралия, и в Америките е открита охрата като боя.
Обаче? :)
Благодаря ти, ценно ми беше!
Поздрави!
Поздрави!
В древността немалко цивилизации са изчезнали, нали?...
Поздрави!
Поздрави!
Интересни са и коментарите.
Поздрави!
Поздрави!
Месопотамия, Междуречието...тук, покрай напиуте Брегове, акостира т н
Ковчег на Ной, а неговият Син, СЕМ, развива тези занаяти и Културата ВАРНА..по късно..
..осввен,бЪЛГАРска, Гръцка, и Македонска, култура, имаме и СВЕТОВНА,такава..
поздрави за идеята.../ има 'хляб'', в нея )
"Според изследване на японски учени през 1974 година чрез радиовъглероден метод повечето предмети от некропола са датирани в периода между 4600 и 4200 г.пр.Хр. Остава да се разбере коя е била високоразвитата цивилизация по това твърде много отдалечено време. На
Поздрави!
Ковчегът на Ной, е акостирал в подножието на АРАРАТ/ АРМЕНИЯ..
оттам, се разселват, и по НАШИТЕ ЗЕМИ..
тук и СЕМ, синът му дава Познанията на местните
Цивилизацията е Шумерската, там е имало Ядрена война , от Небето...
и, това. предизвиква..последният Потоп..
след това, Ударната Вълна, разкъсва..
сушата, на протока..край Босфора, и нахлува тук..
и така....
трябва, да четете...и международни, известни автори, иване...
поздрави на всички..
чела съм поне 12 книги, по Темата...
Това е Фуна , ненадминатата историчарка и изкуствоведка !
Барин , тя ти е колежка!
Поздрави!
че. ти. не си историк. и в такъв смисъл,
не си ми никакъв колега ...
а,просто съблогер, с когото общувам..по-особени казуси
Благодаря ти, хубав ден
Поздрави!
За тези мъниста един археолог с ЛЕКОТА обясняваше как това са го правили хората преди хиляди години, ноооо...?
Да припомня, че нефрита е скъпоценен камък и е 7 пъти по-здрав от гранита и пробиването мy с проходни отвори с малък диаметър!!! - ИЗОБЩО не е работа за хора с малко възможности. Не е само до пробиването, необходима е и точност за изработката на златните тръбички, за да могат да се набият - с др. дyми това не е по силите на ония хора по онова време. Дрyги са ги правили, а нашите са гледали.
Така,че barinе ако ходиш пак виж и този момент за нефритените мъниста.
Поздрави!
05.08.2022 18:53
но срещнах на тази тематика и други така наречени анализи ,или доклади..
Всъщност, какво означава в този смисъл доклад
това не е нито новина, нито научна обосновка ..
това са различни примери и картинки,които циркулират в нета, вече 50 год,а. не 150..)))
Много е грозно г-жа панацея и на латерна _да влиза по този начин в нашия диалог
грозно е . невъзпитано и преднамерено
Съжалявам, ако преча ще се оттегля от коментарии..
Поздрави!