

Роден в семейството на бижутер (бащата, Густав Фаберже, е естонец от емигрирал френски хугенотски род, а майката Шарлот е датчанка) в царска Русия, той израства в Италия, Франция, Германия и Великобритания, където получава своето космополитно образование. Истинското му име е Карл Густавович Фаберже, а е известен и като Петер Карл Фаберже. Още през 1842 г. неговият баща основава бижутерска фирма в Санкт-Петербург. Карл е на 24 години, когато оглавява бащината фирма. Научил е тънкостите на бижутерското изкуство. "Карл Густавович Фаберже, е един от най-прочутите ювелири на всички времена, станал известен с т.нар. яйца на Фаберже. Роден е през 1846 г. в Санкт Петербург, като "руснак с европейски корени". Баща му - Густав Фаберже, е естонец, емигрант от Франция, а майка му - Шарлот, е датчанка. Петер израства в царска Русия, Италия, Франция, Германия и Великобритания, където получава своето образование, и умира през 1920 г. в Лозана, Швейцария."
Фаберже е известен със своите яйца. Неговите творения са правени по поръчка. Петдесет и четири от яйцата са направени за цар Александър III и Николай II, 52 от тях са представени като великденски яйца. Седем от яйцата са направени за московската фамилия Келч.

Най-известни са петдесет и четири от яйцата, наричани „императорски“, които са направени по поръчка на цар Александър III и Николай II като великденски подарък за техните съпруги и майка, 52 от тях са представени като великденски яйца. Общо яйцата са 68 на брой. На Великден сутринта Фаберже доставя в двореца подарък, който изглежда като емайлирано яйце. За радост на царицата вътре има златен жълтък, а в него златна кокошка, а в кокошката има скрита златна диамантена миниатюра на кралската корона и малко рубинено яйце. За жалост и короната и рубиненото яйце вече за изгубени. Царицата е възхитена, а царят ликува, че е направил съпругата си щастлива.
Първото яйце на Фаберже се излиза на бял свят през 1885 г. То е поръчано от руския император Александър III като великденски подарък за съпругата му Мария Фьодоровна. Яйцата на Фаберже са сред най-скъпите бижутерийни изделия в света. Те привличат погледа като магнит с царствената си осанка и сияние. Всяко от тях е вълшебство. Затова Фаберже е наричан "Бащата на яйцето". Императорското семейство всяка година поръчва ново уникално яйце от Фаберже, чийто дизайн се пази в тайна до момента на връчването на подаръка. Въпреки че другите продукти на Faberge бяха впечатляващи, именно бижутерските яйца донесоха на майстора световната му слава, той дори получи титлата „Майстор на Парижката гилдия на бижутерите“ във Франция. През 1920 г. великият майстор умира в Швейцария, където емигрира след революцията в Русия.
Ето снимки на някои от 68-те яйца на Фаберже.
1885г, „Кокошчица“: Най-простото класическо яйце
1911г., „15 -а годишнина от царуването“
1913г., „300-годишнина на дома Романови“
1908г., „Александровски дворец“
1899г., „Букет от лилии“
1910г., „Колонада“ : Изображение на храма на любовта. Купидон символизира цесаревич Алексей
1897г., „Коронационно:, представлява каляска.
1914г., „Екатерина Велика“
1901г., „Дворецът в Гатчино“
Кавказ
1899г., „Теменужки“
1912г., „Царевич“
1903г., „Датски юбилей“
1902г., „Детелина“
1906г., „Лебед“
1912г., „Наполеоново яйце“, по случай 100- годишнината от Отечествената война
1916г., „Орден Свети Георги“
1908г., „Паун“
1903г., „Петър Велики“
1900г., „Транссибирската магистрала“
1899г., „Пролетни цветя“
1907г., „Яйце с решетка и рози“
Както се вижда, тъй като Фаберже е живял в Руската империя и яйцата са по поръчка на императора, повечето са свързани тематично с Русия. Към Фаберже бил назначен цял екип от майстори-занаятчии, които да работят по проектите му. Имперските великденски яйца стават все по-сложни и богато украсени. Всяко следващо яйце било уникално и разбира се - с изненада. Тяхното изящество се забелязва, дори и от най-взискателните критици.
Реших по-малко да пиша и да поставя повече снимки. Предполагам, че ви е хареса материала.
Тагове:
Тео Янсен – авторът на новите форми на ж...
Невероятно изкуство с пръсти
ИСКАТ ИМУНИТЕТА НА ЛИЦЕТО БОЙКО МЕТОДИЕВ...
Стематография
Поздрави!
Поздрави!
Поздрави!
Поздрави!
Поздрави!
Поздрави и благодарности за представянето на тази чудесна композиция!!
Поздрави!
Поздрави!
Поздрави!
Поздрави!
Страхотен майстор, с богата фантазия и изискан вкус - благодаря за този постинг.
Успех в подготовката за докладите!
Поздрави!
Поздрав!
Благодаря!
Поздрави!
Поздрави!