

"ПЪТЯТ НА ШЕВИЦАТА". Българскире шевици са атрибут от народното ни творчество. Спокойно може да се каже,, че те са наше културно наследство от векове. "В нашите български шевици са преплетени изключително много символика и скрит смисъл. Натоварени са с вярвания, надежди, окултност- векове на трупани познания за Вселената. В тях е бил вложен целият творчески потенциал, въображение и майсторство на поколения българи, които смело можем да каже, че са закодирали информация в тях чрез форми, цветове и композиция. Дори отделни видни фамилии са имали свои собствени шевици. Някога българските шевици показвали и социалния статус на даден човек. В миналото младата жена е била облечена с един тип дрехи, неомъжена българка с различна от омъжената жена, от тази с деца, а съвсем различна е била на възрастната".

За българските шевици са характерни цветовете червено и бяло, както при мартениците. Шевиците и мартениците са типично български. Има такива със скрити символи, на богинята Майка, посоките на света, мъжкото и женското начало, стилизирани слънца….Обикновено са във вид на геометрични композиции- в кръг, триъгълник (около врата) квадрат или правоъгълник, ромб, триъгълник, многоъгълник, пречупени линии, звезди и розети. Българските шевици имат дълбока символика. Основни символи за българските шевици са: 1. Дървото на живота
То е един от най-старите и пропити с мистика елементи в бита на българите. То е своеобразен символ на трите свята, в които са вярвали- небесния или короната му (на Бог, ангели, птици), средния – стволът – на хората и животните и подземния- корените. То е вечния символ на Кръговрата на живота.
2. Лозата
Лозата е древен символ на изобилие, плодовитост, мир и любов. Тя е един от най-важните символи в християнската религия и идеята за кръговрата на живота. Още от най-дълбока древност лозата и виното са символ младост, плодородие и дълголетие. Ето защо този мотив присъства навсякъде в българския бит, култура и изкуство.
3. Небесна костенурка
Приема за един от най-древните и мистични знаци за защита, датиращ още от времето на прабългарите. Използвал се е като символ на бог Тангра. Наричана още Космическа Костенурка, тя представлява три преплетени осмици (знаците за безкрайност), които изобразяват идеята за съвършенството, баланса и взаимосвързаността на всичко във Вселената. Невероятно е, че още тогава хората са имали съзнанието да гледат мащабно и глобално на света и Вселената, уважавали са и се прекланяли пред мощта ѝ.
4. палмета
Знакът IYI или лалето, или още известна като трилистната палмета, също е сред най-древните символи. То е символ на плодородието и може да се открие почти навсякъде в бита на предците ни- върху крепостни стени, издълбани в скали, на знамена, защитни амулети, кости за гадаене, обредни хлябове, и най-различни ежедневни предмети.
5. Петлето е много обичан символ в българската традиционна везба и е натоварено с различно значение, в зависимост от случая. Понякога въплъщава идеята за мъжкото начало и плодовитостта или женската такава при сватбени ритуали. Смисъла на символиката на вечно възпроизвеждащия се живот. Ако някое момиче е готово да се задоми да има деца – бродирала на гърдите си петли или пък по дължината на полата. А образът на паун, пък се вярвало, че пази от зли погледи и уроки младите булки.
Това интересно име се получава от древното „елем-бехт“, което се превежда със значението на 8-те кръговрата на природата – зима/ север, лято/юг, пролет/изток, есен/ запад. Елбетицата (видоизменена розета) представлява двойна звезда или два кръстосани кръста и е създадена като култ към Слънцето. То е положителен знак, закодирало в себе си пожелания за здраве, благоденствие и хармония. Този орнамент се открива и в титлата „багатур“ със значението на сила и мощ. Тя е символ и на Богинята-майка и по тази причина се среща предимно като елемент върху женските одежди.
6. КанатицаТя се известна като знака за „Семейство“. Представлява надграден Маказ чрез добавянето на два по-малки триъгълника симетрично от двете страни на Маказ, които символизират появата на деца. Създаването на семейство и продължението на рода чрез ново поколение е една от най-важните ценности за човека и именно това е заложено в тази най-разпространена канатица шевица схема.
В последствие, когато се появата и внуци- се добавят по още един чифт триъгълници и така се появява „Голямата Канатица“. И накрая идва „Великата Канатица“, при която композицията се утроява, показвайки разрастването на рода.
Сред всички типове канатицата е най-познато за хората.
7. МаказМаказът е основният сред тези шевици и служи за основа на следващите. Той е във вид на два обърнати с върховете един към друг триъгълници, които образуват ромб, представяйки така годежа и сродяването на фамилиите. Заложена е идеята за хармоничност и равновесие във всяко отношение- божествената и земнат
8. БабицаПредставлява производна на Маказ фигура, но при нея основите на триъгълниците се допират като образуват отново ромб. И тук от двете страни симетрично са добавени по два по-малки триъгълника, символизиращи сродяването на семейства. „Голямата бабица“ е обогатена, показващо, че родовете вече са обединени в племена. а природа, мъжкото и женското начало.
9. СувастикаМоже би това е най-разпознаваемия символ в света и за жалост предизвиква негативни асоциации, но всъщност това е един изключително положителен знак- заклинание за плодородие и прогонване на злините. Той е съвършеното стилизирано съчетание на движение и покой едновременно. Съчетание на противоположностите.
Цветовете в шевиците имат своето значение:
1. Червен – значението на този царски цвят е запазил значението си до наши дни. Основен цвят, който е символ на кръвта и войната. Пази от уроки и зли магии. Не случайно булките били покрити с червено було, а новороденото повивано в червени пелени.
2. Зелен – това е цвета на Майката природа и новият живот. Свързан е с Дървото на живота.
3. Бял – символ и до днес на чистота, младост и невинност.
4. Син – това е ангелския цвят, който изобразява небето, морето, водата. Олицетворява истината и доверието, чистотата, спокойствието и съзерцанието.
5. Жълт – символ на златото и Слънцето, източник на радостта и веселие, огън, светлина, както и с отвъдното и починалите.
6. Черен/кафяв – цветът на Майката земя. Олицетворява стабилност и сигурност, плодородие.
Според древните обичаи, злото (болестите, проклятията, уроките и всички зли сили) можели да засегнат човека там, където дрехите не го пазели. Одеждите се считали за втора кожа, а функцията на бродериите не била само да пази от студ, тъй като разположението на шевиците никак не било случайно, а определяло ограниченията на човека. Редно било шевица да носи жената около лицето си. Мъжете и жените – в долната част на ризата, по ръкавите и чорапите. Традиционните шевици са разнообразни в различните райони, където могат да се забележат разновидности в носиите на мъже и жени. Българската шевица в традиционните български носии и костюми е едно от най-ценните ни достойнства и достижения в културно отношение. Изключително разнообразна по отношение на елементите, шевицата е израз на богата душевност, художествени и творчески заложби, както и непрестанен стремеж към красота и изящество. Украсата на българката в нейната носия свидетелства за положението й в обществото, нейните нрави и отразява мирогледа й. Едно време българските шевици разкривали и социалния статус и етническия произход на даден човек.
Във всяка фолклорна област шевиците се различчават. Фолклорните области в България са: Северняшка, Тракийска, Шопска, Пиринска, Родопска, Странджанска, Добруджанска,
Шевиците може да се разделят и по вида на символиката и орнаментите на растителна и животинска.
Растителна орнаментика
Най-често срещаната орнаментика в българските шевици е растителната. Лозата, розата, лалето, карамфилът, символизиращи семейството, плодовитостта, мира и изобилието, са сред най-разпространените. В основата на всички тях стои изобразяването на древния символ “дървото на живота”.
Животинска орнаментика
При животинската (зооморфна) орнаментика, петелът, както и конят или конската глава символизират слънцето.
Освен разгледаните може да има човешка фигура илигеометрина орнаментика. Човешки фигури
При антропоморфните (човешки) фигури, мотивът каракачанка е характерен за чипровските килими. Той изобразява черноока булка, но и женското начало. Символ е на плодородието.
Геометрична орнаментика
До геометричната орнаментика се стига чрез непрестанно стилизиране на различните фигури. Затова геометричната украса всъщност е последен, а не първи етап в развитието на декоративната текстилна украса.
Елбетицата( на снимката долу) е символ, останал от старите българи още от идването на Балканския полуостров, а защо не и по-ранен.
Шевиците се поставят на главата, на края на дрехите, на кърпите, по ръкавите и на пояса. Те са подходящи за подарък на деня на будителите( 1-ви ноември).
Българска мъдрост- пословици и поговорки
Българският календар за 2018 г.
Би трябвало те да демонстрират компетентно мнение!?
Но нищо, след като те разбират от военно дело, защо пък ние да не разбираме от шевици
Накрая ще станем като охлювите- друполови!
Хубав ден, Адаш!
Уж щяха да ни запознават, пък се размина.
Добре си подготвил шевиците :).
Геометричните символи са още по-интересни!
Тях ги има по цял свят.
Благодаря ти за труда!
Винаги имаш по нещо ценно за публикуване :).
Поздрави!
Поздрави!
Поздрави!
Поздрави!
Поздрави!
Поздрави!
Поздрави!
Поздрави!
Поздрави!
Поздрави!
Поздрави!
Поздрави!
Поздрави!
Гордеем се ние! Радва се света!
Сърдечен поздрав!
Гордеем се ние! Радва се света!
Сърдечен поздрав!
Гордеем се ние! Радва се света!
Сърдечен поздрав!
Гордеем се ние! Радва се света!
Сърдечен поздрав!
Поздрави!