
Прочетен: 5476 Коментари: 26 Гласове:
Последна промяна: 20.02.2020 22:04


Снимка от Кьокенхоф с лалетата
Ето как беше отразена новината в пресата:
Economic.bg:
Промяната в името се мотивира от желание за трансформиране на имиджа на Холандия в чужбина, с което правителството се надява да привлече туристи в други части на страната, тъй като популярни дестинации като столицата Амстердам, Харлем и Хага не могат да се справят с масовия приток на посетителите.
Страната има 12 провинции, но думата Холандия се отнася само за две от тях - Северна Холандия, която включва столицата Амстердам, и Харлем и Южна Холандия, където се намират Хага и Ротердам.
„Малко странно е да се популяризира само малка част от Нидерландия в чужбина, тоест само Холандия“, заяви говорител на външното министерство.
Сигрид Кааг, министър на външната търговия и сътрудничеството за развитие заяви, че ребрандът, който ще струва на страната 319 000 долара, ще помогне да се покаже на туристите какво още може да предложи Нидерландия, независимо дали те идват по работа, живеят или се наслаждават на почивка.
"Името Холандия предизвиква образи на сирене, лалета и Йохан Кройф. Мога да си представя, че Нидерландия иска да се представи повече като страна, която води в развитието на технологиите - например в селскостопанския сектор, спорта и културата. Те искат да дадат по-актуално звучене на нидерландската марка “, заяви експертът по продажбите на дребно Кити Колемейе. Официалният уебсайт за туризъм в страната holland.com, който дълго време е използвал Холандия като основното си име, ще премине към използването на Нидерландия.
Нидерландските власти отдавна се опитват да актуализират имиджа на страната и дори започнаха репресивни мерки срещу туризма до популярни туристически места като Амстердам.
Миналата година властите предложиха забрана за обиколки в района на Червените фенери, което предизвика обратна реакция от секс-работници, които заявиха, че мярката ще се отрази на техните доходи.

С други думи казано- пише същото, което аз написах.
24 часа:
Държавата Холандия вече не съществува. От 1 януари 2020 г. страната официално се нарича Нидерландия и всички институции, посолства, местни власти, университети, частни компании и медии трябва да използват това име на европейската държава.
Реформата ще струва на бюджета на кралството 200 000 евро.
Страната реши да изостави досегашното си по-разпространено име, за да изчисти стария си имидж като място, свързано с наркотици и проституция. Освен това местните власти се надяват това решение да преразпредели туристическия поток, тъй като големите популярни градове вече не могат да се справят с огромния приток на посетители.

Двете “Холандии” заемат едва около 18% от територията на Нидерландия
Това дава основание на мнозинството жители на страната, особено от южните провинции Лимбург и Северен Брабант, да се противопоставят на използването на названието Холандия за цялата страна.
“Малко странно е да се популяризира само малка част от Нидерландия в чужбина, тоест само Холандия”, заяви говорител на външното министерство.

“Името Холандия предизвиква образи на сирене, лалета и Йохан Кройф
Мога да си представя, че Нидерландия иска да се представи повече като страна, която води в развитието на технологиите - например в селскостопанския сектор, спорта и културата. Те искат да дадат по-актуално звучене на нидерландската марка”, заяви пред местни медии експертът по продажбите на дребно Кити Колемейе. Нидерландия ще се използва на олимпиадата в Токио и на Евровизия 2020 в Ротердам.
Не мога да се съглася с написаното от журналистите, че Нидерландия иска да си изчисти името за проституцията, квартала на червените фенери и легализирането на дрогата. Другите неща, за които имам по-различно мнен ие са несъществени и не си заслужава да им отделям внимание.
Свободна Европа:
От 1 януари 2020 г. Холандия официално вече е Нидерландия и всички местни институции, частни компании и медии трябва да ползват това име на европейската държава, съобщават световните информационни агенции. По този начин правителството прави опит да изчисти стария имидж на страната като място, свързано с наркотици и проституция. Освен това местните власти се надяват това решение да преразпредели туристическия поток, който в момента е насочен основно към исторически старата Холандия – Амстердам и Хага. Реформата за смяната на името ще струва на бюджета на кралството 200 хиляди евро. По-рано стана известно, че властите в Амстердам искат да премахнат употребата и на названието "Квартал на червените фенери" със историческото му име "De Wallen".
Медиапул:
Правителството на Нидерландия започва ребрандиране на страната, за да наложи официалното ѝ име вместо по-популярното и използвано название Холандия. Официалното име на страната ще се използва във всички промоционални материали, както и от спортистите, пише "Форбс". Стратегията за ребрандиране е одобрена не само от властите, но и от туристическия борд и бизнес лидерите. Целта е името Нидерландия да се използва по света вместо доста по-популярното Холандия. Причината е, че страната иска да се отърве от асоциацията на Холандия с легална употреба на марихуана и с улицата на червените фенери в Амстердам.
Град Утрехт, родното място на футболиста Марко ван Бастен
Официалният цвят на Нидерландия остава оранжевото, въпреки че не е сигурно, че другият символ на страната – лалето, ще бъде запазен.
Основната кампания по ребрандирането на страната ще започне с европейския песенен музикален конкурс "Евровизия". През 2020 г. той ще бъде в Ротердам. Нидерландия ще е названието, което ще се използва и при изготвянето на всички материали, свързани с Олимпийските игри в Токио през следващата година. Официалното име на държавата се използва и по време на приключващото днес Световно първенство по лека атлетика в Доха, Катар. Решението да не се сменя знамето, герба и символа е правилно. Не веднъж съм писал, че четирите основополагащи за държавата символи не е препоръчително да се променят: герба, знамето, конституцията, химна.
Нидерландия е интересна страна е две столици."Когато навлизате в Нидерландия, вие не попадате в поредната европейска страна, а в чудото Холандия - най-гъсто населената държава в Европа. Площта й е само 41 160 кв. км., а е дом на повече от 16 млн. души. Въпреки че заема едва 0.008% от световната суша, тя е трета в света по износ на селскостопански продукти след САЩ и Франция. Холандската икономика се нарежда на шесто място в ЕС и на 15 място в света. Ротердамското пристанище е най-голямото в Европа, а амстердамското летище “Схипсхол” е четвъртото най-натоварено летище на Стария континент. Единствената държава с две столици в света – Хага и Амстердам, тя има и две имена – Нидерландия и Холандия. И докато навсякъде пише, че официална й столица е Амстердам, в Хага заседава парламентът, там е седалището на Генералните щати и на Държавния съвет, там живее кралицата, там се приемат и чуждестранните посланици. Проблемът с наименованието обаче е не по-малко интересен. Да се използва Холандия като синоним на Нидерландия е неправилно. Холандия всъщност е регион в Западна Нидерландия, разделен през 1840 г. на две – Южна и Северна Холандия. Погрешната употреба се корени във факта, че Холандия е бил най-силно развитият район на страната още по времето на Обединените провинции (1581-1795). Самото име Холандия пък идва от холандското “holt-land”, което означава “гориста земя”, тъй като в миналото некултивираните северозападни земи на Нидерландия били покрити с гъсти гори. НЕСЛОМИМИЯТ СЕВЕРЕН ДУХ
Когато римляните достигнали устието на Рейн през 50 г.пр.Хр., те се озовали в равен, блатист район, в който нямало нищо поради влиянието на неспирните северни ветрове. Забелязали обаче няколко дрипави племена, които преживявали в тази забравена от бога земя чрез лов и риболов. Централната част била заета от батавите, а северната – от фризите. Римляните не харесали мочурищата и честото навлизане на Северно море в ниските земи, но били длъжни да ги покорят, за да продължат напред. След краха на Римската империя през 476 г., Нидерландия преминава във владение на Франция. Когато през 1555 г. Шарл V абдикира, на трона се възкачва неговият син Филип ІІ, крал на Испания. Възпитан в южната страна, той не говорел нито френски, нито холандски и не се интересувал от проблемите на хората – на дневен ред стояли походите на Кортес и Писаро в Новия свят, които можели да му донесат злато. Чуждото господство и тежкото положение в страната предизвикали избухването на Нидерландската буржоазна революция още през 1566 г., което я прави първата в света, предшестваща английската и френската. През 1579 г. се създават Обединените нидерландски провинции – първата в историята федеративна република, праобразът на днешна Нидерландия. Привличайки на своя страна англичаните, отколешен враг на Испания, холандците я побеждават и по суша и по море, което принуждава Филип ІІ да признае независимостта на Нидерландия. Това дава възможност на свободния народ да концентрира своите усилия върху развитието на държавата и резултатите не закъсняват.

Каналите на Амстердам
В науката и изкуството се раждат гениалните Еразъм Ротердамски, Барух Спиноза и Рембранд. Двадесет години от своя живот тук прекарва и Рене Декарт, написвайки “Разсъждение за метода”. В икономическо отношение Нидерландия изпреварва Великобритания и дори нейния флот и когато Испания забранява на холандските кораби да акостират в португалските пристанища, те окупират Индонезия и я правят своя база в Южните морета. Вилем Янц пръв достига бреговете на търсената от всички Австралия, Абел Тасман открива остров Тасмания и Нова Зеландия, а група холандски предприемачи основават колонията Нови Амстердам в Северна Америка. През 1602 г. Йохан ван Олденбарневелт учредява Източно-Индийската компания, последвана през 1621 г. от Западно-Индийската компания – първите в света интернационални компании. Това обаче предизвиква завистта на великите сили и след множество войни с Англия, Испания и Франция, по времето на Наполеон последната отново окупира Нидерландия. След поражението му страната връща свободата си и от 1830 г. насам е позната под наименованието Кралство Нидерландия.

Вятърните мелници в Нидерландия служели за изпомпване на водата от преградените с дигите пространства с помощта на вятъра
КОЛКО СТРУВАТ ЕДНО ЛАЛЕ И ЕДИН ГРАД?Основаната през 1624 г. от Западно-Индийската компания колония Нови Амстердам, известна днес като Ню Йорк, била разположена на стратегическия, укрепен южен край на остров Манхатън, с цел да предотврати нахлуването на чужди кораби по реката, където се намирали офисите на сдружението за търговия с кожи. С течение на времето селището се разраснало и станало най-големият град в новата нидерландска колония. По същото време известният виенски ботаник Карол Клезиус бил назначен за директор на Хортус Ботаникус в Лайден (Leiden), най-старата ботаническа градина в Европа, основана през 1587 г. Един ден той получил от приятеля си Огер де Бусбек, тогава посланик в Константинопол (Истанбул) няколко лалета, който видял тези лалета в султанските градини и решил да ги изпрати на Клезиус за градината в Лайден. Лалетата били посадени и дали началото на една от най-умопомрачителните мании в историята на човечеството. Лалето било издигнато в култ, в мярка за благосъстояние. Който притежавал лале в Нидерландия, бил богат. И как не, след като една луковица се разменяла за къща, земя и животни, взети заедно или иначе казано – срещу 7 000 гулдена. В същото време, когато Ню Амстердам започнал да бъде притискан, от една страна, от индианците, а от друга – от англичаните, Западно-Индийската компания решила да прекрати дейността си в Америка и го продала на британците за 25 гулдена! (не, нулите не са изпуснати!).
ЩО Е ПОЛДЕР?Недостигът на земя винаги е бил проблем в Нидерландия. От древни времена холандската история е белязана от борбата на човека с морето. Няма друга държава в света, на която близо 1/3 от територията й днес да е под морското равнище; най-ниската й точка е -6.7 м., близо до Ротердам. Още първите й обитатели отвоювали близките до бреговете части, като издигнали обикновени валове и насипи. Първите диги били построени през ХІ-ХІІ в. Полдерите, или завоюваната от човека земя, се увеличила през периода ХV-ХІХ в. В помощ на човека идват и мелниците. Тук те не изпълняват дейността, с която ние сме свикнали да ги асоциираме. В Нидерландия мелниците са по същество помпени станции, отводняващи преградената от дига земя с помощта на вятъра. След това мястото се засипва с пясък, върху който се засаждат чимове с трева. По този начин се създават пасищата за многобройните стада крави в Холандия, а тревата е винаги тучна и зелена, поради все още избиващата по малко отдолу вода. Когато мястото пресъхне съвсем, вече е готово за засаждане с продукти или за строеж."
БЕНЕЛЮКС И ПРАОБРАЗЪТ НА ЕС
Нидерландия е държава, която преживява своя златен век през първата половина на XVII . в. Тогава тя завладява колонии и се издига до световна сила.
Блогът на barin :: Воините между Англия и Нидерландия за морско надмощие през XVII в.
Малко за историята на Нидерландия, съгласно написаното във Wikipedia:
: Кралство Нидерландия (на нидерландски: Koninkrijk der Nederlanden) или само Нидерландия (Nederland), наричана също Холандия, е държава, конституционна монархия, разположена основно в Северозападна Европа и включваща територии извън Европа (Аруба, Бонер, Кюрасао, Синт Мартен, Синт Еустациус, Саба).
Под името Нидерландия може да се разбира страната – само европейската част на държавата (която граничи на север и запад със Северно море, на юг с Белгия и на изток с Германия), докато с пълното име Кралство Нидерландия се обхваща цялата държава, тоест страната заедно с отвъдморските територии.
Нидерландия е сред най-гъсто населените и с най-ниска надморска височина страни в света. Известна е със своите диги, вятърни мелници, дървени обувки, лалета и осезаема толерантност в обществото. Либералната ѝ политика често се споменава зад граница. Страната е домакин на Международния съд и други международни организации.
Както е записано в конституцията, официалната столица (hoofdstad) на Кралство Нидерландия е Амстердам, а Хага (Den Haag или "s-Gravenhage) е административната столица, където се намират правителството (regeringszetel), дворецът на монарха (residentie), както и повечето чуждестранни посолства. Най-големият град е Амстердам. В много страни и езици по целия свят наименованието „Холандия“ се използва неточно (като единствен термин или взаимозаменяем с „Нидерландия“) за обозначаване на цялата страна, дори на цялата държава (кралството, тоест страната заедно с неевропейските територии).
Използването на наименованието „Холандия“ за страната и държавата е неточно, понеже има ограничен обхват, както в исторически план (вж. Холандия (историческа област) и Кралство Холандия), така и географски в наши дни (вж. провинции Северна Холандия и Южна Холандия, заемащи под 18% от площта с по-малко от 38% от жителите на страната).
Историческата област Холандия е център с голямо политическо и икономическо влиянАБВ Пощаие в Република Съединени провинции (1581 – 1795). След наполеоновата епоха (като марионетно кралство Холандия) тя влиза в състава на новото Обединено кралство Нидерландия, разделена на 2 провинции – Северна Холандия и Южна Холандия.
Мнозинството жители на страната, особено от южните провинции Лимбург и Северен Брабант, са против използването на названието „Холандия“ за цялата страна.
Рембранд
През октомври 2019 г. нидерландското правителство обяви[ че повече няма да използва името Холандия, а само официалното име на страната – Нидерландия (Nederlandene, също Nederland). Това означава, че в официални документи и при спортни събития повече няма да се среща названието „Holland“, широко използвано в страната, както и по света. Решението е свързано с опитите да се обнови имиджът на страната, тъй като думата Холандия често се асоциира с относително свободната употреба на наркотици и с квартала с червените фенери на Амстердам. При управлението на Карл V, император на Свещената римска империя и крал на Испания, районът е част от Седемнадесетте провинции на Нидерландия, които включват и по-голямата част от съвременна Белгия, съвременен Люксембург и малки части от съвременните Франция и Германия. През 1568 г. започва 80-годишната война за независимост срещу испанския крал Филип II, син на император Карл V. През 1579 г. северната част от Седемнадесетте провинции обявява независимост и се обединява в Утрехтската уния, което се смята за начало на днешната държава Нидерландия. Но едва с края на 80-годишната война през 1648 г. тя получава формална независимост от крал Филип IV и под името Република Съединени провинции постепенно става една от главните морски и икономически сили на XVII век. Обединените провинции са чудото на Европа от края на 16 и началото на 17 век[3]. Колониалната им империя се разраства за сметка на испанската и португалската. През тази епоха, наричана Нидерландски златен век нидерландците основават колонии и търговски станции по целия свят[4]. Те контролират устията на Рейн, Маас и Шелда, където се срещат търговските пътища от Балтийско, Северно море и Атлантическия океан. Холандците са първите, които виждат изгодата да се купуват суровини, които след преработване да се продават далеч по-скъпо. Наред с това холандската република се превръща във финансовия център на Европа. Краят на този период настъпва с края на войната за испанското наследство[3].
След присъединяването ѝ към Френската империя при Наполеон през 1815 г. е образувано Обединено кралство Нидерландия, включващо и днешните Белгия и Люксембург. Белгийците скоро получават независимост (1830). Люксембург е под нидерландско господство, но се отделя след смъртта на крал Вилхелм III. През XIX век Нидерландия продължава да се индустриализира по-бавно в сравнение със съседите си.
Останала неутрална през Първата световна война, Нидерландия е окупирана от Нацистка Германия през май 1940 г. и е напълно освободена едва през 1945 г. След войната нидерландската икономика отново процъфтява, вече в икономическия съюз Бенелюкс.
През 1951 г. страната става съоснователка на Европейската общност за въглища и стомана (заедно с Белгия, Западна Германия, Италия, Люксембург и Франция), през 1957 г. е съоснователка на Европейската икономическа общност и Евратом, които впоследствие стават съставни части на Европейския съюз в настоящия му вид при подписването на Договора за Европейски съюз в Маастрихт през 1992 г.
Нидерландия е член основател на НАТО от 1949 г.
В края на политиката малко четиво за лалетата, които не са нидерландски, но са пренесени отт Персия и получават разпространение в Нидерландия. Дори оранжеввия цвят и лалето са символи на Нидерландия:
Блогът на barin :: Лалетата
Приятно усещане се получава и при гледане на снимки, ако не може да се посети Кьокенхоф през месец април:
Блогът на barin :: Градините в Кьокенхоф, Холандия
Редно е да напиша имената на 12-те провинции в Нидерландия.
Административна карта на Нидерландия
- Гронинген (Groningen) – на североизток, главен град Гронинген;
- Фризия (Friesland) – на север, главен град Леуварден;
- Дренте (Drenthe) – на североизток, но южно от Гронинген, град Асен;
- Оверейсел (Overijssel) – на изток, южно от Дренте, главен град Зволе;
- Флеволанд (Flevoland) – в средата, в морето Ейселмер, главен град Лелистад;
- Гелдерланд (Gelderland) – на изток, но южно от Оверейсел, главен град Арнем;
- Утрехт (Utrecht) – в средата, главен град Утрехт;
- Северна Холандия (Noord-Holland) – на северозапад, главен град Харлем;
- Южна Холандия (Zuid-Holland) – на запад, но южно от Северна Холандия, главен град Хага;
- Зеландия (Zeeland) – на югозапад, главен град Миделбург;
- Северен Брабант (Noord-Brabant) – на юг, главен град "с-Хертогенбос (Ден Бос);
- Лимбург (Limburg) – на югоизток, навлизаща в Белгия, главен град Маастрихт.
Тагове:
Поздрави!
Поздрави!
Страна с две столици, като откъдето и да погледнеш, официалната столица трябва да е Хага, но не е!?
Иначе, официално ,на френски си е Пеи бас- Ниска Земя! Да , отличителен белег на страната е, че по- голямата част от нея е отвоювана с пословично упорство от морето и е под морското равнище
Холандия е известна по света с много неща, не ми е много ясно, с какво смяната на името и ще повлияе в една или друга насока на известността й? Никой няма да я сбърка, ако някой сега погрешно използва Холандия
Виж, ако смяната на името й заличи и "славата" на червените фенери, напълно оправдана е!
Хубав материал си написал адаш, като типичен военен, подробен, прецизен !Казвам го в добрия смисъл, при военните един пропуск, дори и незначителен, се плаща скъпо, затова са такива!
Хубав ден, Адаш!
Поздрави!
Чест и почитания за полезните ти усилия, приятелю!
21.02.2020 09:57
Поздрави!
Поздрави!
Поздрави!
Поздрави!
Проституция, узаконена наркомания. Бях в един хотел, в който всички картини бяха хербарии от кока и марихуана.
Поздрави!
Поздрави!
Освен колела, канали, вятърни мелници, гауда, легализирана " трева" и "червените фенери" (където преди е имало и мъже, не само жени по витрините), футбол и бира, има и
1. Изкуство:
Художници: Rembrand, Vincent van Gogh, Ian Vermeer (северния ренесанс)
Режисьор: Пол Верховен - Първичен инстинкт, „Робокоп“, „Зов за завръщане“
Реалити формати: De Gouden kooi - златната клетка е всъщност, това което се превръща в "The Big Brother"; "Hello - good buy", където на летището снимат пристигащи и заминаващи хора с много любопитни лични истории.
2. Пердетата са рядкост, защото както те обичат да казват искат да видят всички, колко е чисто вътре, а не защото са склонни към ексхибиционизъм (бъзикам се).
3. Фламандският/ нидерландсият език се произнася предимно от дъното на устната кухина, основата на езика, което обяснява защо звучи така все едно си лапнал голяма слива ;-)) Имат доста съгласни и дифтонги.
4. Като говорим за език, през Втората Световна са разпознавали немските агенти, като са ги карали да произнасят думи като " scheveningen" (схейвънинхен), което германците няма как да произнесат без акцент :-)
5. Големи фенове са на карането на кънки по каналите зимата, имат ежегоден поход, минаващ през няколко града.
6. Не по-малко жени тренират хокей на лед, имат си женски клубове и отбори.
7. Пият бира - имат си Хайнекен (Амстел), а за отвличането на самият Хайнекен има филм "De Heineken ontvoering", но и доста пият плодови миксове на бира с няккаъв плодов вкус.
8. Няма нужда да споменавам гей парада август, което е страшна цветна лудница.
9. Денят на Кралицата 30 април, само беше на Кралицата, която предаде щафетат на Вилем Александър, който пък се ожени за харизматичната Максима (аржентинка с испано- италиански произход). Виж Максима е много харесвана, да не кажа по-популярна от Вилем, и преди да мине експресен курс за публично поведение, се шегуваше в интервюта, че мъжът й схващал бавно.
и т.н.
Поздрав
Поздрави!
Амстердам и Ротердам са разбира се супер, но цялата държава е много китна, като цяло.
Аз харесвам особено и препоръчвам:
Giethoorn - това е като пощенска картичка (погледни някои снимки в нета);
Delft (много чаровен и разбира се има доста бяло синя керамика);
Leiden и Utrecht (има много красива катедрала) са университетски градчета и страшно приятни; Haarlem (има и мелници наблизо), Amersfort
Но и малките градчета и селца (Harderwijk, Zwolle) са много симпатични.
Само A, B, C островите, или по-точно Curacao ми се иска да видя някога, ноооо то един живот не стига... бтв в тази връзка те вече си издействаха своята автономност малко или много.
Поздрави.
Поздрави!
Поздрави!
Но пожелавам повече пътувания на интересни места. :-)
Поздрави!